Burbónova bodka za letom v Kubbo Select

September v Kubbo Select sa bude niesť v znamení burbónov a grain whiskey!

Čo je to burbón?
Je to whiskey, ktorá obsahuje minimálne 51% kukurice (väčšina značiek používa 70% a viac), ktorá bola vyrobená na území U.S.A. a zrela v nových dubových sudoch. Vydestilovaná nesmie byť na viac ako 80%, plnená do sudov na zrenie nesmie byť o väčšej sile ako 62,5%. Fľašovaná nesmie byť o sile menšej ako 40%.

Väčšina burbónov má sladko-pikantný charakter, samozrejme sa jednotlivé druhy chuťovo líšia.

Čo je to grain whiskey?
Je to obilninová whisky, kde prevahu netvorí sladový jačmeň. Základné zložky sú zväčša kukurica, pšenica, raž . Preto sa chuťovo veľmi podobajú burbónom.

Aký charakter prinášajú jednotlivé obilniny?
Kukurica - nasladlé tóny
Raž - korenistý, tóny klinčeku a muškátového oriešku, vo finále prináša suchú dochuť
Pšenica - zemité, chlebové chute, vo finále podporuje nasladlý viac jemný charakter
Proso - prináša tóny anízu

Ak sa chcete o burbónoch dozvedieť viac informácii a súčasne ich prechutnať tak nepremeškajte ochutnávku s názvom “Ďakujem radšej burbón”, ktorá sa už 9.9.2021 uskutoční v bare Pokhoi (Hlavná 20, Košice – ochutnávku bude možné sledovať aj online – zašleme vám degustačnú sadu – lístky cez náš eshop TU)

V mesiaca september 2021 Vám k vybraným whiskey ako darček pribalíme 
Paddy Devils Apple (bežná cena 12,90eur) – whiskey likér plný tónov jablka, škorice a vanilky. Vhodný na samostatné popíjanie alebo ako súčasť miešaných nápojov.

1. Bulleit bourbon  (45%, USA)  – ideálny burbón pre burbón začiatočníkov (ale aj pokročilých) – nie príliš silný, v dochuti jemne nasledlý, skôr so suchým dozajdom. Zloženie:68% kukurica, 28% raž, 4% sladový jačmeň

2. Wild Turkey 101 (50,5%, USA) ikonický burbón, blend 6-8ročných whiskey, zloženie 75%kukurica, 13% raž, 12% sladový jačmeň. Vo vôni krásne vanilkovo-karamelové tóny. V dochuti príjemna medová nasladlosť.

3. Woodford Reserve (45,2%, USA) – burbón, ktoré časť sa destiluje v pot still destilačnom zariadení (známe z výroby škótskych whisky), čo mu dodáva komplexnosť a hĺbku. Zloženie: 72% kukurica, 18% raž, 10% sladový jačmeň. Citrusovo vanilkové tóny, s príjemne hrejivou dochuťou.

4. Hudson Bay Manhattan Rye  (46%, USA) - oceňovaný ražný burbón z remeselnej destilérky zo srda NY z Manhattanu (prvá ražná whiskey, ktorá sa tam začala destilovať od čias prohibície), zloženie 100% raž. Vo vôni škoricovo korenisté tóny s krásnym suchým dojazdom

5. Journeyman Corsets, Whips and Whiskey (58,5%, USA) – burbón z remeselnej destilérky z Michiganu s veľkým podielom pšenice. Vo vôni medové tóny, portské víno, tóny tabaku. Dlhý nasladlý hrejivý záver.

6. Compass Box Hedonism (43%, Škótsko) – “burbón zo škótska”, samozrejme odkazujeme na jeho zloženie kde prevahu tvorí kukurica, čim sa radí do kategórie GRAIN WHISKY. V roku 2020 označený za najlepšiu Grain whisky zo Škótska! Zrenie prebiehalo v dvoch typoch sudov “First fill burbon barrel” a “Recharred american barrel”. Vo vôni florálno-vanilkové tóny, v dochuti stopy mäty a kokosu.

7. Roe&Co whiskey (45%, Írsko)- blended whiskey z destilérke, ktorá svoju činnosť obnovila v roku 2017. Vo vôni medovo-citrusové tóny, s dotykom eukalyptu. Korenistý záver. Zrela výhradne v sudoch po burbóne. Ocenenia: Master Irish Blended – Standard – 2019 The Irish Whisky Masters (The Spirits Business)
Inšpirácie pre miešané nápoje:
Paddy Old Fashioned

45ml Paddy Devils Apple
šplech vody
lyžička cukru
2 kvapky bitteru
kôra z pomaranču na ozdobenie

 

 

 

 

 

Apple Pie Bourbon Shots

15ml bourbon
15ml Paddy Devils Apple
120ml jablkový džús
ozdobte škoricou a plátkami čerstvého zázvoru
a posypte muškátovým orieškom

MINT JULEP


30ml burbón
15ml trstinový sirup
drvený ľad a lístky čerstvej mäty


HARD APPLE

30ml Paddy Devils Apple
120ml Opre Metzen Cider
podávajte s ľadom a plátkom citróna

 

Na zdravie priatelia!

 

Recent Related Posts